• BITCOIN/TL
  307574,589
  % -0,46
 • ETHEREUM/TL
  22220
  % -0,93
 • RIPPLE/TL
  7.52
  % 1,17
 • BITCOIN CASH/TL
  2113.8,262
  % -3,65
 • LITECOIN/TL
  1394.74
  % -4,05
 • COSMOS HUB/TL
  186.45
  % -0,51
 • CARDANO/TL
  5.89
  % -0,07
 • TETHER/TL
  18.62
  % 0,01

Yaptırımlar Rus Yatırımcıların Kriptoya Ulaşımına Etki Etmeyebilir

Yaptırımlar Rus Yatırımcıların Kriptoya Ulaşımına Etki Etmeyebilir

Kremlin’in Ukrayna’yı işgal etme kararının ardından Rusya’ya  yaptırımlar yağarken, basında çıkan haberlerde, ülkenin kripto varlıklarına erişimini sınırlamalarının mümkün olmadığı öne sürüldü. Moskova’nın Ukrayna‘ya yönelik askeri saldırısına yanıt olarak uygulanan ABD ve AB yaptırımları, Rusya’nın ve seçkinlerinin dolar ve euro iş yapma kabiliyetini tehdit ediyor.

Genellikle merkezi olmayan platformlarda işlem gören bitcoin dijital para birimleri, kısıtlamaları aşmak için etkili bir araç olabilir. Yatırım yöneticisi Vaneck’te dijital varlık araştırmalarına başkanlık eden Matthew Sigel’e göre, “ne diktatörler ne de insan hakları aktivistleri Bitcoin ağında bir sansürle karşılaşmayacak. Makaleye göre, halihazırda hedef alınan Rus milyarderler, yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimini potansiyel olarak kullanabilirler.

Finansal danışmanlık firması Quantum Economics’in CEO’su Mati Greenspan şunları söyledi:

“Varlıklı bir kişi, yaptırımlar nedeniyle hesaplarının dondurulabileceğinden endişeleniyorsa, bu tür eylemlerden korunmak için varlıklarını Bitcoin’de tutabilir.”

Doğrudan para harcama ve gönderme seçeneğinin yanı sıra, kripto sahipleri birden fazla cüzdan aracılığıyla para aktarabilir ve kısıtlamaları desteklemeyen yargı bölgelerindeki borsaları kullanabilir.

Rus Medyası, Borsaların Rusların Kriptoya Erişimini Engellemediğini Söyledi

Yaptırımlar Rus Yatırımcıların Kriptoya Ulaşımına Etki Etmeyebilir

Önerilen önlemlerden biri, Rusya’yı küresel bankalararası ödeme sistemi Swift’den kesmek. Amarkets’in analitik departmanı başkanı Artem Deev’e göre, bir hareketin bireysel kripto para kullanıcılarını etkilemesi olası değil. RBC Crypto için yaptığı açıklamada, Rusya’nın düzenleyici kararlarının büyük bir etkisi olacağı görüşünü dile getirdi.

Advocate Premium hukuk firmasında avukat olan Tatiana Kosykh:

“Kripto borsaları merkezi olmayan kuruluşlardır, bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin yaptırım gerekliliklerine uymuyorlar” dedi.