• BITCOIN/TL
  503421,554
  % 5,95
 • ETHEREUM/TL
  31598
  % 8,03
 • RIPPLE/TL
  6.58
  % 4,60
 • BITCOIN CASH/TL
  3112.52,342
  % 5,35
 • LITECOIN/TL
  1098.42
  % 6,10
 • COSMOS HUB/TL
  168.32
  % 8,66
 • CARDANO/TL
  8.78
  % 13,97
 • TETHER/TL
  16.37
  % 0,73

Türk Mühendisler NFT Projesiyle Dünyada Fark Yaratıyor

Türk Mühendisler NFT Projesiyle Dünyada Fark Yaratıyor

NFT’nin gün geçtikçe yaygınlaşması Türk mühendislerin bu alanda adım atmasına sebep oldu.

Mühendisler Timeandspacetraveller, uzay ve zaman yolcusu adlı projenin üzerinde çalışmalarını sürdürerek geliştirilmesine katkıda bulundu.

Türk Mühendisler zaman temalı NFT’lerin popülerlik kazanması sebebiyle bir ilki gerçekleştirerek 365 günün her dakikasını NFT’ye dönüşmesini sağlayarak dijital dünyadaki benzerlerinden ayrışarak daha iyi bir konuma yükselmek istiyorlar.

Timeandspacetraveller adlı projede kişiler satın aldıkları dakikalara kendilerinin ya da arkadaşlarının fotoğraflarını, videolarını yükleyebilme olanağına sahip olacak. Proje için oyun geliştirmeyi görev edinen mühendis ekip, ilgilenenlerin kazanması sonucunda NFT satın alma imkanı tanınan bir oyun tasarladıklarını duyurdu.

Proje ekibinde yer alan Bilgisayar Mühendisi Umut Gergün, dünya çapında konuşulan blockchain teknolojisinin içinde olmak istediklerini dile getirdi. Gergün, NFT’yi internet üzerindeki nesnelerin blockzincir üzerine adreslenmesi olarak tanımlayarak bu alanda birçok projenin geliştirildiğini dile getirdi.

Gergün, Timeandspacetraveller projesini geliştirdiklerini aktarırken her şeyin NFT’leştirilebileceğini, 365 günün içinde bulunan tüm dakikaları NFT’leştirdiklerini bununla birlikte bu dakikaları da kişilerin satın alıp satmasına olanak tanımayı amaçladıklarını ifade etti.

İnsanlar, istedikleri an satın aldıktan sonra o an geldiğinde ilgili dakikaya istediği videoyu veya fotoğrafı yerleştirebilir.

Gergün, Yılbaşı etkinliği, Formula 1’e katılım sağlama, NBA’ye gitme şansı yakalama gibi avantajlar yakalanabileceğini belirtirken Satın alınan bu NFT’nin her zaman bir karşılığının var olacağını açıkladı. NFT satın alan kişilerin, o gün gerçekleşen etkinliklere katılma fırsatının olacağını aktardı. Bunlarla birlikte insanların ilgiyle karşılayıp oynayarak NFT kazanmaları için dünya genelinde bir ilk olan 3 boyutlu NFT madenciliği oyununu geliştirdiklerini belirtti.

Bahsi geçen bu oyununda demosunun piyasaya sürüldüğü edinilen bilgiler arasında. Bu proje henüz bitmiş değil  3,5 ay sonra biteceği açıklandı. Dünyadaki ilk 3 boyutlu NFT madenciliği oyununda, uzayda gemiler dolaşarak gezegenlerin keşfedilmesi gerçekleşiyor. Gezegenler keşfedildikçe para ödemesi gerçekleşmeden NFT toplanması sağlanıyor. Gergün, NFT ‘nin dünya genelinde ödeme aracı olarak kabul edildiği için projelerinin de global olduğunu belirtti. Türkiye ile sınırlanmayıp yurt dışında açılacaklarını duyurdu.