• BITCOIN/TL
  470428,134
  % 0,38
 • ETHEREUM/TL
  28935
  % 0,48
 • RIPPLE/TL
  6.27
  % -0,60
 • BITCOIN CASH/TL
  2879.29,432
  % 0,56
 • LITECOIN/TL
  1027.09
  % 1,37
 • COSMOS HUB/TL
  153.58
  % -1,17
 • CARDANO/TL
  7.47
  % -1,16
 • TETHER/TL
  16.24
  % -0,18

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir ?

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir ?

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir ? Kullanımı Nasıldır ?

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir ? Birçok analizde fiyatı altına veya üstüne alacak şekilde yukarı veya aşağı yönlü çizgiler görürüz. Peki bu çizgilerin kullanım amacı nedir neye göre çizilir.

Bu çizgilere trend çizgisi denir. İki çeşit trend çizgisi vardır. Yukarı yönlü olan yükseliş trendi (up trend), aşağı yönlü olan ise düşüş trendi (down trend) olarak adlandırılır.

Yükseliş trendlerinde fiyat her seferinde trend çizgisinden destek alarak daha yüksek bir tepe oluşturur.

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir ?

Görselde gördüğümüz gibi fiyat sürekli trend çizgisinden destek alarak yönünü yukarı çevirmiş. Yükseliş trendinde fiyat sürekli olarak yeni bir tepe ve yeni dip yapar. Yani yeni oluşan tepe düzeltmeden önceki tepeye göre daha yüksek bir seviyededir. Aynı şekilde düzeltmeden önce oluşan dipte bir önceki dipten daha yukarıdadır. Yükseliş trendinin temelinde bunlar vardır.

 

Düşen trend ise yükseliş trendiyle aynı kurallara sahiptir fakat fiyat aynı hareketleri tekrarlayarak aşağı yönlü hareket eder. Düşen trend fiyata bir direnç bölgesi olarak etki eder.

Trend Çizgisi Nasıl Çizilir ?

Görselde de gördüğümüz gibi fiyat sürekli trend çizgisinden geri dönmüş ve hem yeni oluşan dipler hem de yeni oluşan tepeler bir öncekilere göre daha düşük seviyelerde.

 

Peki trend çizgileri neye göre çizilir?

Trend çizgileri, ister yükseliş olsun ister düşüş fiyatın yoğun olarak aşağı veya yukarı yönlü tepki aldığı bölgeler boyunca çizilen bir doğru ile belirlenir. Fiyat trende ne kadar temas edip yeni hareketine başlarsa trendimiz o kadar güçlüdür.

Trend çizgileri pozisyon açmak konusunda nasıl kullanılır?

Trend çizgilerine bakarak nasıl hareket etmeliyiz?

Teknik analizin en kolay terimlerindendir aslında trendler. Grafiğe bakar bakmaz yeni öğrenen kişinin bile hemen gözüne çarpar. Yükseliş piyasasında fiyat trend çizgimize yaklaştığında alımlar yapmak çok daha sağlıklıdır. Uzun  vadeli yatırımlarımızda özellikle eklemeler yapmak için fiyatın trende yakın olduğu zamanları beklemeliyiz.

Trend çizgilerini kendi yatırımlarımızda kullanmak ve ona göre pozisyon alıp hareket etmek yatırımlarımızı çok daha sağlıklı bir hale getirecektir.