• BITCOIN/TL
  477009,210
  % 1,34
 • ETHEREUM/TL
  29351
  % 1,05
 • RIPPLE/TL
  6.33
  % 1,24
 • BITCOIN CASH/TL
  3005.43,217
  % 3,53
 • LITECOIN/TL
  1034.29
  % 1,20
 • COSMOS HUB/TL
  155.42
  % 1,08
 • CARDANO/TL
  7.77
  % 3,28
 • TETHER/TL
  16.37
  % 0,87

Stop Loss Nedir? Avantajları Nelerdir?

Stop Loss Nedir? Avantajları Nelerdir?

Stop Loss Emri, hisse senedi veya coin belirli bir fiyata ulaştığında almak veya satmak için platforma verilen bir emirdir. Stop-loss, bir yatırımcının kaybını en aza indirmek için tasarlanmıştır. İlgili süreç, bir yatırımcının kaybını en aza indirmek için tasarlanmıştır.

Stop Loss Nedir?

Örneğin, hisseyi satın aldığınız fiyatın% 10 altında bir zararı durdur emri belirlemek ile kaybınızı en fazla % 10 olacaktır. Bitcoini(BTC) 50000$ aldığınızı varsayalım. Bitcoini satın aldıktan hemen sonra, 45000$ ‘lık bir zararı durdur emri girersiniz ve Bitcoin 45000 $ ‘ın altına düşerse, coinleriniz belirlediğiniz piyasa fiyatından satılacaktır.

Stop-limit emirleri, söz konusu emirlere benzer. Bununla birlikte, adlarından da anlaşılacağı gibi, uygulayacakları fiyatta bir sınır vardır. Bu durumda, bir stop-limit emrinde belirtilen iki fiyat vardır: emri bir satış emrine dönüştürecek olan stop fiyatı ve limit fiyatı. Satış emri, satılacak bir piyasa emri haline gelmek yerine, yalnızca limit fiyatta (veya daha iyi) işleyen bir limit emri haline gelir.

Emrin Avantajları Nelerdir?

Stop Loss emrinin en önemli faydası, uygulamanın hiçbir maliyeti olmamasıdır. Normal komisyonunuz yalnızca zararı durdurma fiyatına ulaşıldığında ve hisse senedinin veya coininizin satılması gerektiğinde ücretlendirilir. Bu emri düşünmenin bir yolu, ücretsiz bir sigorta poliçesi gibidir. Tehlikenin nerede olduğunu biliyorsanız sizi koruyacaktır.

İlgili emirlerin borsada para kazanacağınızı garanti etmediğini anlamak önemlidir; yine de akıllı yatırım kararları vermeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız, ilgili olay yaşanmadan kaybedeceğiniz kadar para kaybedersiniz.

İlgili emirleri, geleneksel olarak kayıpları önlemenin bir yolu olarak düşünülür. Ancak, bu aracın başka bir kullanımı da karı kilitlemektir. Burada, zararı durdur emri, mevcut piyasa fiyatının altında bir yüzde seviyesinde belirlenir (satın aldığınız fiyat değil). Stop-loss’ın fiyatı, hisse senedi veya coinin fiyatı dalgalandıkça ayarlanır. Bir hisse senedi veya coin yükselirse, gerçekleşmemiş bir kazancınız olduğunu unutmamak önemlidir; satana kadar elinde nakit yok. Takip eden bir stop loss kullanmak, karların devam etmesine izin verirken aynı zamanda en azından bir miktar gerçekleşen sermaye kazancını garanti etmenize olanak tanır.