• BITCOIN/TL
  471156,367
  % 0,57
 • ETHEREUM/TL
  28900
  % 0,52
 • RIPPLE/TL
  6.22
  % -1,04
 • BITCOIN CASH/TL
  2880.93,710
  % 0,40
 • LITECOIN/TL
  1014.23
  % -0,37
 • COSMOS HUB/TL
  150.66
  % -2,14
 • CARDANO/TL
  7.49
  % 0,03
 • TETHER/TL
  16.24
  % 0,10

Norveç Kripto Para Birimi Çözümlerini Düşünüyor

Norveç Kripto Para Birimi Çözümlerini Düşünüyor

Norveç kripto para birimi çözümlerini düşünmeye başladı. Merkez bankalarının kripto para birimlerini çıkartacağını halihazırda bilmekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde sizlere İngiltere’nin, dolayısıyla Büyük Britanya’nın, merkez bankası kripto para birimi hususunda çalışmalara başladığını belirtmiştik. İngiltere kripto para birimi çalışmaları ışığında iki seçenek mevcuttu. Bunlardan ilki Sterlin’in kripto hale getirilmesi ve bir diğeri de tamamen merkez bankasına ait olan ayrı bir coinin oluşturulması. Büyük Britanya topluluklarının ortak hareket ettiği bu süreçte bir sonraki adım Norveç’ten geldi. Norveç, bahsi geçen coin hakkında çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bu çalışmaların ışığında ilgili birimin teknik çözümleri tartışma konusu olacak.

norveç kripto para birimi

Norveç Kripto Para Birimi Çözümleri

An itibariyle ilgili kripto para birimi CBDC olarak anılmakta. Norveç Merkez Bankası’da CDBC hakkında yeni çalışmalara başladıklarını açıkladı. İngiltere güdümlü olan ve bütün Britanya ülkelerini kapsayan bu para büyük bir proje olarak dikkat çekiyor. Zira şu ana kadar hiçbir Avrupa ülkesinin bu hususta somut adımlar attığını görmemiştik. Bu bağlamda da İngiliz ülkelerinin somut adımları kripto para dünyası hakkında olumlu emsal teşkil ediyor. CDBC üzerine testlere başlayacağını söyleyen Norveç Merkez Bankası, testlerin iki yıl devam edebileceğini açıkladı. Bu süre zarfı boyunca merkez bankası yetkilileri CDBC’nin getirmesi muhtemel olan çözümleri hakkında istişareler ve testlerde bulunacak.

Avrupa Birliği ve Amerika’nın da kripto paralar hakkında çalışmaları olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Rusya ve Çin gibi doğu bloğu ülkelerinde de benzer gidişatlar mevcut. Böylelikle yakın bir zaman içerisinde farklı ülkelerin kripto paralarını görmemiz mümkün olacak. Haliyle de bağımsız olmayan ve devletlerin kontrolünde olan yeni kripto paralarla karşılaşmamız olası. Norveç kripto para birimi hakkındaki çözümlerini kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşacak. Gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

YORUMLAR YAZ
 • Gürcistan da Kripto Para Çalışmalarına Başladı – Kripto Haberleri ve Analizleri1 sene önce
 • […] bir şekilde var olmak istiyorlar. Daha öncesinde Amerika, Çin, Fransa, Almanya ve benzeri birçok ülkenin bu girişimlerini bilmekteydik. Fakat sürpriz bir ülke de bu girişimlere katılmaya karar verdi. […]