• BITCOIN/TL
  474010,718
  % 0,62
 • ETHEREUM/TL
  29155
  % -0,20
 • RIPPLE/TL
  6.29
  % 0,01
 • BITCOIN CASH/TL
  2933.51,132
  % 1,37
 • LITECOIN/TL
  1029.86
  % -0,10
 • COSMOS HUB/TL
  154.25
  % -1,29
 • CARDANO/TL
  7.65
  % 1,41
 • TETHER/TL
  16.24
  % 0,10

Kripto Paralara Neden Büyük İlgi Var ? – Blockchain

Kripto Paralara Neden Büyük İlgi Var ? – Blockchain

COVID-19 SONRASI ÇOK BÜYÜK TEKNOLOJİLER GELİYOR

Korona virüs ne zaman biter bunu bilmek cidden zor. Ama şunu kabul etmek gerekir ki dünya da büyük toplumsal olaylar sonrası büyük teknolojiler gelmiştir. Büyük olaylar büyük dönüşümlerinde bir nevi hazırlığı oluyor. Mesela kullandığımız arabalardan başlayalım. Bundan 10 yıl öncesinde elektrikli arabaların adı dahi geçmezken bugün elektrikli araçlardan söz ediyoruz, hatta satın dahi alıp ekonomik durumu olan kullanabiliyor. Seneler sonra beklide yüzde yüz elektrikli araçlara geçilecek. 2000’li yıllarda gazete alıp gazetelerde bulunan cep telefonu kuponları toplayarak tuşlu cep telefonları alabiliyordu. Bugün ise o tuşlu telefonlardan eser dahi kalmadı. İstediğiniz kişiyle telefondan yüz yüze gibi görüşüp işlerimizi halledebiliyoruz. İnternet dahi yaygın değilken bugün cebimizde adeta bir bilgisayar taşıyoruz. Sonuç olarak internet ve teknoloji çok ve çok hızlı ilerliyor. Covid-19 ile birlikte çok büyük ve farklı teknolojilerin geldiğini açıkça düşünüyorum.

MERKEZİYETSİZ İNTERNETLER DAHİ MÜMKÜN OLABİLİR

Bugün dünya neyi konuşuyor? Merkeziyetsiz ve sınırlı paraları, merkeziyetsiz borsaları, merkeziyetsiz finans. İşte kripto paralar bu merkeziyetsiz ve sınırlı olan varlıklar grubuna giriyor. Bunların temeli Blockchain teknolojisine dayanıyor. Belki de ilerleyen zamanlarda bu blockchain teknolojisi ile birlikte merkeziyetsiz internet dahi mümkün olabilir. Yani hiçbir sözleşmeye veya kurallara sabit kalmadan istediğiniz zaman üyeliğinizi iptal edebileceğiniz bir merkeziyetsiz ve global internet yapısı neden olmasın!

KRİPTO PARALARA NEDEN AKIN VAR?

Dünya çapında her geçen gün işsizlik daha da artıyor ve gün geçtikçe artacak gibi gözüküyor. İşsiz kalan kişi elinde avucunda biraz birikimi varsa bu parayı değerlendirmek istiyor. Doğal olarak kripto paralara yatırım yapmak istiyor olabilir. Çünkü bu kripto paraların temelinde sınırlı olması var. Çünkü eğer bir değer sınırlı ise çok daha değerlenebilir diye de düşünülüyor olabilir. Z kuşağı yatırımcısında benim gördüğüm aldığı bir kripto paranın devamlı yükselmesini istiyor. Düşmesini hiç istemiyor. Kimse buna müdahale edemesin kimsenin kontrolünde olmasın istiyor. Baskılanan ve yönetilen bir değer istemiyorlar. Görünen o ki gelecekte daha çok Z kuşağından ve kripto paralardan çok konuşacağız.