• BITCOIN/TL
  308072,642
  % 2,23
 • ETHEREUM/TL
  21813
  % 3,51
 • RIPPLE/TL
  7.11
  % 1,33
 • BITCOIN CASH/TL
  2149.78,629
  % 6,90
 • LITECOIN/TL
  1462.82
  % 13,55
 • COSMOS HUB/TL
  183.14
  % 4,31
 • CARDANO/TL
  5.94
  % 2,07
 • TETHER/TL
  18.63
  % -0,02

Kripto Para Birimlerinin Çevrimiçi Pazarlamadaki Rolü

Kripto Para Birimlerinin Çevrimiçi Pazarlamadaki Rolü


Şu anda oluyor Kripto para birimi günlük hayatımızın giderek daha fazla bölümünü ele geçiriyor. Bu artık bir hileli yatırım ya da internetin karanlık köşelerine düşmüş alternatif bir para birimi modası değil. Bugün, dijital ekonomide giderek genişleyen bir role sahip ve çevrimiçi pazarlama da dahil olmak üzere çok sayıda sektörü ve iş uygulamasını etkiliyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, her türden kripto para birimi önemli bir önem kazandı. Bilmeyenler için temel bir giriş olarak, bunlar taklit edilmesi imkansız olan ve tamamen merkezi olmayan sanal varlıklar olarak var olan sanal para birimleridir. Kodda yapılan her işlemi kaydeden açık, halka açık bir defter olan blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışırlar. Bitcoin bu dijital varlıkların ilkiydi (ve en güçlüsü olmaya devam ediyor) – ancak bu noktada, birçok farklı amaca hizmet eden binlerce bireysel kripto para birimi bulunmakta.

Ancak bu işletmelerden bazıları gerçekten de dijital pazarlama çabalarıyla aynı çizgiye gelmeye başladı. Bu nedenle, kripto para ve blok zinciri teknolojisinin pazarlama uygulamalarını değiştirmeye hazırlandığı (ya da çoktan değiştirmeye başladığı) bazı yollara bakmak istiyoruz.

Sosyal Medya

Türkiye’deki insanların yaklaşık %56’sının haberlerini sosyal medyadan aldığı günümüzde, bu alanın modern markalama için hayati önem taşıdığını söylemeye bile gerek yok. Aynı zamanda blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimlerinin kendilerini göstermeye başladığı bir yer. Twitter insanların servet dağıttığını çoktan gördü ve kullanıcıların tweetler için başkalarına bağış yapabilecekleri bir özellik oluşturdu. Facebook’un Diem adında kendi stablecoin’ini (daha az değişken olması için tasarlanmış bir kripto para birimi versiyonu) geliştirdiği biliniyor. Bunun pazarlama çabalarına tam olarak nasıl etki edeceği henüz net değil, ancak emin olun ki etkilyecek. Sosyal medyada aktif kampanyaları olan şirketlerin kripto ve blok zinciri gelişmelerini çabalarına dahil etmenin yeni yollarını bulmaları gerekecek – belki de her şeyden önce şirket içeriğiyle etkileşimi teşvik etmek için bağış amacıyla küçük miktarlarda kripto dağıtarak.

Ödüller için Kripto Sunmak

Benzer bir şekilde, günümüzde şirketler de kendi kendi kripto para birimlerini geliştirme seçeneğine sahiptir ve bunlar da üyelik, ödül ve özel erişim amaçları için kullanılabilir. Bu, özellikle Socios taraftar token platformunun kripto para birimi aracılığıyla yeni bir tür takım taraftar üyeliği oluşturduğu spor alanında şekillendiğini gördüğümüz bir kavramdır. Taraftarlar, tuttukları takımlarla yeni şekillerde etkileşime girmelerini sağlayan jetonlar satın alabilirler – anketlere katılmak, etkinliklere veya hediyelere erişimin tadını çıkarmak vb. için Bu tür bir programın, tüketicileri esasen modern üyelik kartlarının ve hesaplarının yerini alabilecek (ya da en azından bunları artırabilecek) jetonları satın almaya teşvik eden çok çeşitli işletmeler tarafından ileriye dönük olarak kullanılması muhtemeldir.

Oyunsallaştırma

Yeni ödül sistemleriyle ilgili bir önceki noktayı genişletecek olursak, oyunlaştırma bu alandaki bir diğer önemli fikirdir. Bu birçok farklı anlama gelebilir, ancak bu bağlamda, kripto girişimlerini oyunlarla harmanlama fikrine atıfta bulunuyoruz. Bu konsept, başta Axie Infinity olmak üzere bir dizi popüler video oyunu tarafından öncülük edilen ve oyuncuların oyun aracılığıyla gerçek dünyaya ait dijital varlıklar kazandığı bir konsepttir. Sabah, bu yılın başlarında bir kripto saldırısına uğrayan platformlardan biri olduğunu açıklıyor, ancak güvenlik bir yana, oyunun arkasındaki pazarlama sağlam. Bu konsepti bir pazarlama çabasına dönüştürmek pek çok işletme için zorlayıcı olacaktır. Ancak nihayetinde tüketicilerin alışveriş yapmak için jeton kazanabilecekleri şirket tarafından tasarlanmış oyunlar, testler, yarışmalar ve benzerlerini görebiliriz. Bunlar kesinlikle ses getirecek ve nihayetinde satışları da artıracaktır.
İçerik Üretimi

Son olarak, dikkate alınması gereken bir de içerik üretimi konusu var. Farklı işletmeler bu konuya muhtemelen farklı şekillerde yaklaşacaktır, ancak sonuç olarak blok zinciri teknolojisi, şirketlerin ve bireysel içerik oluşturucuların yazı, görsel, video ve dijital dosya biçimini alan diğer her şey üzerinde daha net bir mülkiyete sahip olmalarını sağlar. Bu da içerik için her türlü ilginç yeni ödeme ve dağıtım modelini davet ediyor. Yakın gelecekte online pazarlamanın içerik kolu, tüketiciler ile içeriğin kendisi arasında daha doğrudan bir etkileşimi teşvik edecek şekilde yeniden şekillenebilir.