• BITCOIN/TL
  519605,120
  % 4,78
 • ETHEREUM/TL
  32701
  % 6,50
 • RIPPLE/TL
  6.9
  % 5,68
 • BITCOIN CASH/TL
  3226.49,545
  % 4,56
 • LITECOIN/TL
  1139.38
  % 5,72
 • COSMOS HUB/TL
  176.29
  % 7,73
 • CARDANO/TL
  9.61
  % 14,42
 • TETHER/TL
  16.4
  % 0,30

Kripto Para Ayı Piyasası Nedir ? Boğa Piyasası Nedir ?

Kripto Para Ayı Piyasası Nedir ? Boğa Piyasası Nedir ?

Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir.

  Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir.

KRİPTO PARALARDA AYI VE BOĞA PİYASASI

Son zamanlarda çevremizde çok fazla duyduğumuz AYI ve BOĞA piyasası tabirleri merak konusu olmuş durumda. Dünya genelinde Borsa, Forex , Kripto Para vb. piyasalarda genel kabul görmüş bu iki tabiri sizlere kısaca anlatmaya çalışalım.

AYI PİYASASI

Kripto paralarda ayı piyasası genel de yaşanan büyük yükseliş döneminden sonra adından söz ettirmeye başlayan ,teknik göstergelerin artık yavaş yavaş sat sinyalleri üretmeye başladığı, ve insanlar tarafından karamsar bir tutum sezildiği dönemi ifade etmektedir.

Peki bu dönemde neler ile karşı karşıya kalabiliriz ?

Ayı piyasası dönemine girdiğimizde yükselen grafik artık terse dönmüş ve düşen bir trend başlamıştır. İçinde bulunulan düşüş trendin de zaman zaman tepki yükselişleri muhtemel olacaktır ama bu sadece bir tepki olarak kalacaktır. Yatırımcıların artık iyice karamsar olduğu bu dönemde nakit pozisyonuna eğilimi artacağından talep azalacaktır ve fiyatların geri çekilmesi devam edecektir.

Ayı Piyasası ne zaman son bulacaktır ?

Bu noktada bize ilk sinyalleri teknik analiz verecektir. Grafik üzerinde haftalık bazda oluşan düşen kırılımları , indikatörler vb. teknik göstergeler ilk sinyalleri oluşturacaktır. Ardından yatırımcıların dip seviyesi olarak nitelendirdiği seviyelerden tekrar alım yapmaya başlaması ve fiyatların yükseliş eğilimine dönmesi ile halk arasındaki karamsarlık sona ermeye başlayacaktır.

Kripto Para Ayı Piyasası Nedir ? Boğa Piyasası Nedir ?

BOĞA PİYASASI

Ayı Piyasası için anlattığımız durumun tam tersi aslında kripto paralarda boğa Piyasası için de geçerlidir. Yaşanan genel bir düşüşten sonra elinde bulundurduğu malları psikolojik etkenler ve düşüşün devam edeceği karamsarlığı ile satan küçük yatırımcının durumu aslında büyük piyasa yapıcılar tarafından takip edilmektedir. Dip seviyeleri kovalayan ve yeterince mal topladıktan sonra büyük piyasa yapıcıları için artık yükseliş zamanı gelmiştir. Bu dönemde teknik göstergelerin bize önceden belirttiği olası yükseliş sinyalleri çok önemli bir rol oynamaktadır. Artık grafik üzerinde oluşmaya başlayan yükselen trend ile yatırımcılar arasında oluşan ılımlı hava, yükselişin habercisi olmuş durumdadır. Nakit pozisyonda bulunan yatırımcı yavaş yavaş pozisyonunu terk edecektir. Yükseliş furyasında tüm yatırımcıların iştahı kabarıp ve talep artacağından fiyatlar yükselişine devam edecektir.

Boğa Piyasası ne zaman son bulacaktır ?

Teknik analiz,indikatörler vb. göstergelerin haftalık bazda yükselen trendi bozmaya başladığı zamanlarda büyük yatırımcılar için yükselişin sona geldiği düşünülebilir. Kar satışı yapacağı ön görülen büyük yatırımcılar artan işlem hacmindeki  etkisini geri çekerek  satışların çoğaldığı dönemde Boğa Piyasası için sona gelindiği sinyalleri oluşacaktır.