• BITCOIN/TL
  305764,220
  % 1,49
 • ETHEREUM/TL
  21617
  % 2,80
 • RIPPLE/TL
  7.01
  % 0,83
 • BITCOIN CASH/TL
  2140.59,710
  % 6,42
 • LITECOIN/TL
  1448.54
  % 11,61
 • COSMOS HUB/TL
  181.28
  % 4,38
 • CARDANO/TL
  5.86
  % 0,20
 • TETHER/TL
  18.63
  % 0,03

FED’in Faiz Artırımı Kripto Paraları Nasıl Etkiler

FED’in Faiz Artırımı Kripto Paraları Nasıl Etkiler

İçinde bulunduğumuz küresel kriz öncesinde dünya merkez bankaları tarafından atılan genişleyici adımlar dünya çapında düşük faiz ve bol likidite sağladı. Buna bağlı olarak başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere para piyasaları adına bol coşkulu bir dönem yaşandı. Tarih boyunca görülmemiş bu likidite para piyasalarında art arda rekorlar, yeni zirveler yaşattı. Artan enflasyon sebebiyle FED in başta varlık alımlarının azaltılması kararıyla girdiği küçülme piyasalara akan likiditenin kaynağının azalttı ve ardı ardına gelen yeni varyantlar, savaşlar ve artan enflasyonlar ülkeleri faiz artırımına itti. Başta İngiltere olmak üzere FED den önce faiz artışına başlayan Avrupa ülkeleri dolar karşısında paralarını biraz daha korumayı balarsa da başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri değer ve sermaye kaybı yaşadı.

Faiz artırımının ne anlama geldiğini anlamak için öncelikle paranın mantığını anlamak gerekmektedir. Para su gibidir her zaman akacak bir yol bulur. Akıllı sermayeler ise paranın akacağı bu yönü dünya çapındaki haber akışlarına göre yorumlayarak akış yönünde barajlarının kurarlar. Para her zaman daha az riski sever buda içinde bulunduğumuz zamanlarda olduğu gibi enflasyonist bir ortamda daha garanti kıyılara kaçar bakınız emtia ve değerli madenler gibi.

Faiz artışı demek paranın daha garanti getiri olan faiz fonlarına ve o para birimlerine akması demek. Bu da başta kripto varlıklar gibi alanlardan paranın sürekli bu alanlara akarak likidite azlığına sebep olması demek.

Para piyasaları tamamen arz ve talebe göre şekillenir. Kripto paralardan kaçan bu likiditeler kripto paralarda düşüşe sebep olur. Bu düşüş ya olumlu haber dalgaları yada kripto varlıkların düşüşünün derinleşmesi sebebiyle fiyatların artık çok ucuzlaması halinde yeniden bu piyasalara giriş yapar.

Halil Topal Twitter Hesabı