• BITCOIN/TL
  476804,645
  % 1,59
 • ETHEREUM/TL
  29402
  % 1,54
 • RIPPLE/TL
  6.31
  % 0,87
 • BITCOIN CASH/TL
  2959.73,582
  % 2,94
 • LITECOIN/TL
  1038.2
  % 0,77
 • COSMOS HUB/TL
  155.02
  % 1,07
 • CARDANO/TL
  7.7
  % 3,24
 • TETHER/TL
  16.24
  % -0,01

Fed : Faiz Oranları Artmayacak

Fed : Faiz Oranları Artmayacak

Fed gerçekleştirmiş olduğu açıklamada, faiz oranlarını sıfıra yakın tutularak artırılmayacağını ve varlık alımlarını ayda 120 milyar dolarda sabitlenebileceğini bildirdi. Varlık alımlarının ekonomiye destek vermeyi sürdüreceğini de ekledi.

Fed,  politika faizini değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında sabit tuttuğunu duyurdu. Faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı vurgulandı.

Fed Başkanı Jerome Powell Temmuz ayı başlarında Kongre’ye merkez bankasının şu anda  %2‘nin üzerinde enflasyondan rahatsız olmadığın fakat ikinci el araçlarda, uçak biletlerinde ve otellerdeki fiyat artışlarının geçici göründüğünü aktardı.

Fed toplantının ardından, enflasyonun yükseldiğini önemli ölçüde geçici faktörleri yansıttığını açıkladı.

Küresel salgından dolayı sektörlerin oldukça etki altında kaldığını toparlanmaya başladığını duyurdu. Bununla birlikte tam bir toparlanmanın henüz yapılamadığına dikkat çekti.

Powell, ekonominin normalleşme sürecine girmesi ve sürdürülen politika desteği de eklendiğinde harcamaların hızının arttığını bildirdi.

Toparlanma esnasında yaşanacak olan işe alım gibi sorunların enflasyonun beklenilenden daha yüksek olmasına neden olabileceğini açıkladı.  Bununla birlikte kalıcı olma ihtimalinin de yükseldiğini dile getirdi. Pandeminin ekonomideki etkilerinin azalmış olduğu görülse de hala risklerin devam ettiğini belirtti.

Powell, faiz oranlarını arttırmayı düşünmediklerini ifade etti. Öncelikle faiz oranını artırmaktan ziyade varlık alım hızı konusunda bir ayarlama yapmayı planladıklarını bildirdi. Varlık alımları konusunda azaltmayla ilgili net bir karar vermediklerini bu hususta değerlendirme yaptıklarını dile getirdi.