• BITCOIN/TL
  519499,154
  % 3,14
 • ETHEREUM/TL
  31769
  % 0,72
 • RIPPLE/TL
  6.8
  % 3,10
 • BITCOIN CASH/TL
  3222.33,742
  % 3,32
 • LITECOIN/TL
  1111.77
  % 1,20
 • COSMOS HUB/TL
  165.54
  % -1,70
 • CARDANO/TL
  9.84
  % 11,84
 • TETHER/TL
  16.39
  % 0,04

Çin Merkez Bankası, CBDC İçin Alibaba’s Ant Group ile Güçlerini Birleştirdi

Çin Merkez Bankası, CBDC İçin Alibaba’s Ant Group ile Güçlerini Birleştirdi

Çin Halk Bankası (PBoC) ve Alibaba Group’un bağlı olduğu kuruluş Ant Group, merkez bankası dijital para birimini destekleyen bir platform oluşturmak için güçlerini birleştirdi. CBDC‘yi destekleyen bir platform oluşturmak amacıyla ortaklık kurdular. Son üç yıldır PBoC, e-CNY’nin geliştirilmesi amacıyla Ant ve Tencent ile beraber çalışmalarını sürdürdüğü bilgilerine ulaşıldı.

VOA News’e göre, 3 Mayıs tarihinde Çin merkez bankası ve Alibaba’nın ortağı Ant Group’un beraber verdikleri uğraşlarla dijital bir yuan geliştirmek amacıyla anlaşma gerçekleştirdiği ifade edildi. Bu faaliyetin ortaklaşa olacak bir biçimde tanıtılacağı ve geliştirme aşamasında Ant’s Group platformunun yer alacağı açıklandı.

Alibaba’nın bağlı kuruluşu ile Çin hükümeti aracılığıyla oluşturulan Tencent arasında gerginlik yaşansa da bu iki kuruluş CBDC’nin yapısını ve dağıtım kanallarını kurma hedeflerinden vazgeçmedi.

Fakat Geo Securities CEO’su Francis Lun, endişe duyduğunu söyledi. Bu endişesinin sebebinin Çinli yetkililerin ülkedeki en büyük ödeme sağlayıcılarından biri olan Ant’a, büyük verileri merkez bankasına teslim edilmesi gerektiğini söylediğini, verilerin ise Komünist Parti iktidar olana kadar özel ellerde kalmayacağı olduğunu dile getirdi.

 CBDC’ler türünün tek örneği olacak

Çin Merkez Bankas e-yuan’nın eşsiz olacağını açıkladılar. VOA raporu göz önüne alındığında, e-yuan “hükümet gözetimi için bir araç” olarak tanımlanmaktadır.

Francis Lun, CBDC’nin hükümetin tüm kullanıcıların işlemlerini “big brother”’a benzer biçimde kontrol edileceğini vurguladı. Lun dijital yuanın yurt dışına yayılması gerçekleştiğinde, Çin’e büyük bir fırsat sağlayacağını ve ABD’nin  sahip olduğu ekonomik hakimiyeti gölgede bırakacağı konusunda umutlu olduğunu dile getirdi.

Dijital yuanın meydana çıkmasındaki sebeplerinden birinin, doların değerinin düşürülmesini hızlandırmak olduğu söylense de J Capital Research’ün araştırma direktörü Anne Stevenson-Yang yuanın tamamen farklı bir para birimi olduğunu rekabet içinde oldukları fikrine çok fazla bağlanıldığı ifadelerini kullandı.