• BITCOIN/TL
  486420,276
  % -2,39
 • ETHEREUM/TL
  28856
  % -3,74
 • RIPPLE/TL
  6.37
  % -3,19
 • BITCOIN CASH/TL
  2999.66,728
  % -2,52
 • LITECOIN/TL
  1020.67
  % -3,01
 • COSMOS HUB/TL
  150.87
  % -4,44
 • CARDANO/TL
  9.18
  % -4,99
 • TETHER/TL
  16.47
  % -0,05

Çin Kripto Para Madenciliğini Durdurabilir

Çin Kripto Para Madenciliğini Durdurabilir

Çin kripto para madenciliğini durdurma şansına sahip. Son gelen bilgilere göre bu durum yakın bir gelecekte gerçekleşecek gibi duruyor.

Dünyada büyük bir enerji kıtlığı mevcut, bu kıtlık ise dolaylı yoldan çip problemlerini ortaya çıkartmakta. Çip problemleri nedeniyle de ekran kartından tutun otomobilllere, çamaşır makinesinden tutun buzdolabına kadar geniş bir ürün gamının üretim sorunu ortaya çıkıyor. Özellikle Tayvan, Singapur ve Çin gibi ülkelerde bu durum çok daha ciddi. Zira bu tip ülkeler üretimin merkezi konumundalar. Eğer olur da bir gün Çin’in üretim için enerji sirkülasyonu biterse bu durum sadece Çin’i değil bütün dünyayı etkileyecektir. Bu bağlamda da Çin yeni kararlar almanın peşinde. Bu kararlar elbette ki elektrik tüketimi temalı olacak.

Çin, açıkça elektrik tüketimini azaltmak istiyor. Özellikle çok fazla elektrik tüketen projeler Çin’de serbest olarak yapılamayacak ve devlet kontrolünden geçecek. Bu noktaya elbette ki kripto para madencileri de dahil. Çünkü kripto para madenciliğinin ne kadar fazla elektrik tükettiğini herkes bilmekte. Bu durum sadece beş ya da altı adet ekran kartıyla madencilik yapanları etkilememekte. Binlerce ekran kartı alarak yüz milyonlarca dolar yatırım yapan ve kripto para madenciliği yapan insanlar mevcut. Bu tip insanların harcadıkları enerji elbette ki tahmin edemeyeceğiniz oranda yüksek. Dolayısıyla Çin’in madencilik hususunda bir sınır getirmesi ya da direkt olarak madenciliği engellemesi muhtemel.

Çin Kripto Para Madenciliğini

Çin Kripto Para Madenciliğini Durdurabilir mi?

Her şeye rağmen bu yasanın daha tam olarak netleşmediğini belirtelim. Fakat kulislerde söylenenlere ve Çin medyasında yankılananlara göre ilgili yasa yakın bir zaman içerisinde resmiyete kavuşacak. Bunun sonucundaysa yüksek elektrik tüketimi bulunan bütün projeler durdurulacak ve devlet iznine tutulacak. Yüksek oranda yapılan ve nüfustan ötürü asla azalmayan Çin kripto para madenciliğini bu vesileyle bitirebilir. Unutmayın ki Çin’de madenciliğin bitmesi demek dünyadaki madencilik oranının %70’nin bitmesi de demek. Bu durumun sonucunda stok sıkıntılarının ortadan kalkması ve her şeyin tekrardan normale dönmesi bile olası. Konu hakkında yeni bilgiler geldikçe sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.