• BITCOIN/TL
  471766,716
  % 0,84
 • ETHEREUM/TL
  28978
  % 1,53
 • RIPPLE/TL
  6.22
  % -0,59
 • BITCOIN CASH/TL
  2920.74,607
  % 2,25
 • LITECOIN/TL
  1019.9
  % 0,76
 • COSMOS HUB/TL
  151.75
  % -0,84
 • CARDANO/TL
  7.53
  % 1,61
 • TETHER/TL
  16.24
  % 0,02

CDBC İçin İşe Alımlar Açıldı, İngiltere Harekete Geçti

CDBC İçin İşe Alımlar Açıldı, İngiltere Harekete Geçti

CDBC için işe alımlar açıldı. İngiltere Merkez Bankası bir an önce kendi kripto para birimini çıkartmak ve piyasaya sürmek istiyor.

Görünüşe göre Çin’den sonra merkezi ve hükümet kontrolündeki kripto paralara yönelecek ülke belli oldu. Analistlere göre önünde sonunda her ülke bu ideali gerçekleştirmek durumunda. Fakat öncü olarak ilk önce hangi ülkelerin bu atılımları gerçekleştireceği merak konusu. İngiltere’nin halihazırda hazırlıklara başladığını biliyorduk. Ancak son gelen haberlerin bilgilerine göre bu işlem için süreç hızlandırılmış vaziyette. Öyle ki İngiltere Bankası, merkez bankası dijital para birimleri üzerinde araştırma yapılması adına bir ekip oluşturmak için iş ilanı yayımladı.

İngiltere’den Britcoin Sesleri

Haber gerek İngiltere ve gerekse bazı Avrupa ülkelerinde büyük ses getirdi. İngiliz yorumcular ise söz konusu olan para birimini Britcoin olarak adlandırılmakta. British ve coin kelimelerinin birleşimiyle oluşturulan bu sözcük de kulağa gerçekten son dereec hoş geliyor. Dijital bir pound olarak nitelendirilmesi düşünülen bu param birimi için çalışmalar hızla sürmekte.

CDBC için işe alımlar

İngiltere Merkez Bankası hükümet kontrollü kripto para birimleriyle alakalı olarak 4 analist, 2 tasarım ve planlama, 1 üst düzey yönetici olmak üzere toplamda 7 pozisyonda iş ilanı yayımladı. Her bir pozisyon için aranan yetkinlikler en üst seviyede. Yönetici pozisyonu ile alakalı olarak bankanın aktif bir CDBC piyasaya sürülüp sürülmemesi konusunda danışmanlık vermesi gereken birisini aradığını belirtelim.

CDBC İçin İşe Alımlar

İşe alım sürecinde oluşturulacak olan yeni ekipten beklentiler son derece kompleks. Ekipten para politikası, finansal istikrar riskleri, kripto para fırsatları, kripto para kullanım alanları, diğer merkez bankaları iş birliği, kamu politikası sorunları ve benzeri birçok araştırma beklenmekte. Bu bağlamda yeni ekibin işi bir hayli zor olacak. CDBC için işe alımlar an itibariyle aktif.