• BITCOIN/TL
  471012,172
  % 0,51
 • ETHEREUM/TL
  28948
  % 1,12
 • RIPPLE/TL
  6.23
  % -0,79
 • BITCOIN CASH/TL
  2915.13,558
  % 1,84
 • LITECOIN/TL
  1016.06
  % 0,37
 • COSMOS HUB/TL
  151.1
  % -1,29
 • CARDANO/TL
  7.56
  % 1,02
 • TETHER/TL
  16.23
  % 0,03

Bitcoin Madenciliğine New York Yasağı

Bitcoin Madenciliğine New York Yasağı

Bitcoin madenciliğine New York yasağı kapıda. Daha önce Çin’de başlayan bu gündem artık Amerika’ya da taşınmış vaziyette.

Kripto para madenciliği oldukça uzun zamandır başıboş durumda. Öyle ki Amerika’daki kimi eyaletler madenciliği arttırmak adına özel teşviklerde bile bulunmaktalar. Ancak bazı eyaletler ve ülkeler ise kripto para madenciliğini tehlikeli görmekte. Zira kendilerinin haklı oldukları birçok nokta da mevcut. Örneğin kripto paraların uzun vadede son derece zararlı sonuçlar ortaya çıkartabilmeleri olası. Bu sonuçların en büyüğü ise enerji problemi. Büyük rigler ve ekran kartları o kadar çok enerji çekmekte ki bu enerjinin uzun vadeli olarak yansıması büyük bir krize sebebiyet verebilir. Dolayısıyla başta Çin olmak üzere birçok ülkede engellemeler sürmekte.

Aynı zamanda ekran kartı üreticileri de bu durumdan hoşnut değiller. Zira ekran kartlarının hem kötü enerji ile anılmasından ve hem de üretim amaçları dışında kullanılmasından rahatsız olan üreticiler için durum iyi değil. Nvidia’nın ekran kartı serilerine madencilik yasağı koyduğunu bilmekteyiz. Bu noktada Nvidia’nın aldığı tutum gerçekten birçok şeyi yansıtır nitelikte. Son gelen iddialara göre ise Amerika New York’ta kripto para madenciliği adına yeni düzenlemeler getirilmesi planlanmakta. Bu düzenlemeler doğrultusunda madencilik süreçleri ciddi oranda kısıtlanması mümkün.

Bitcoin madenciliğine New York yasağı

Bitcoin Madenciliğine New York Yasağı

Bu noktada yasağın iki türlü işlemesi mümkün. İlki New York eyaletinin madencilerden daha fazla vergi alması ile sonuçlanabilir. Bu durumda da madencilerden alınan vergilerin enerji dönüşümü olarak harcanması için bir garanti gelmesi olası. Dolayısıyla da vergilerin daha çok elektrik faturalarına yansıtılması mümkün. İkinci ihtimal ise madenciliğe direkt olarak sınırlama getirilmesi ki bu ihtimal çok düşük. Çünkü Amerika gibi bir ülkede herhangi bir şeyi, özellikle madenciliği direkt olarak sınırlamak son derece zordur. Bitcoin madenciliğine New York yasağı ilerleyen zamanlarda muhtemelen gelecek.